Komentar dana Nenada Čakića Komentar dana Nenada Čakića

Kamo će Paliaga nakon izbora? Čini se da ide na atraktivno direktorsko mjesto

0
Kamo će Paliaga nakon izbora? Čini se da ide na atraktivno direktorsko mjesto

Nakon osam godina na dužnosti gradonačelnika Rovinja, Marko Paliaga odlučio je da neće ići po treći mandat, a IDS je za njegovog nasljednika na čelu Rovinja naumio kandidirati sadašnjeg predsjednika Gradskog vijeća Emila Nimčevića.

Dugo se špekuliralo o tome kamo će Paliaga otići kada u lipnju ove godine 'ključeve grada' preda svom nasljedniku ili nasljednici. Iz nekoliko neovisnih izvora dobio sam potvrdu da je aktualni gradonačelnik Rovinja glavni kandidat za novog direktora Istarskog vodovoda iz Buzeta. Izbor Paliage, ako do njega dođe, nije slučajan jer je kao dugogodišnji direktor rovinjskog Komunalnog servisa vrlo upućen u problematiku komunalnih društava i odvodnje, a nije nevažno i da je doktor ekonomskih znanosti.

 

To se sigurno neće svidjeti Damiru Kajinu, gradonačelniku Buzeta. Naime, iako Grad Buzet u vlasničkoj strukturi Istarskog vodovoda sudjeluje sa samo 5,79 posto udjela, dok je IDS bio na vlasti u čitavoj Istri, a stranka imala jedinstvenu vertikalu upravljanja, prešutni dogovor bio je da direktor Istarskog vodovoda uvijek bude iz Buzeta, gdje je sjedište tvrtke.

No, vremena se mijenjaju, u Istri se stvaraju novi centri političke moći i novi 'neprincipijelni savezi'.

Iako još uvijek nije sklopljen novi društveni ugovor na osnovu Vladine uredbe o formiranju vodouslužnih područja, prema kojem se Istarskom vodovodu treba pripojiti deset javnih isporučitelja vodnih usluga (to je do sada učinila samo Park Odvodnja iz Buzeta), nakon koje će gradovi i općine s istarske zapadne obale imati ogromnu prevlast u vlasništvu i odlučivanju, Poreč, Rovinj i Umag i sada imaju više od 50 posto vlasništva Istarskog vodovoda i većinu u Skupštini tog društva.

Naime, vlasnici Istarskog vodovoda Buzet su gradovi Buje, Buzet, Pazin, Poreč, Rovinj, Novigrad i Umag, te općine Bale, Brtonigla, Cerovlje, Funtana, Gračišće, Grožnjan, Kanfanar, Kaštelir-Labinci, Lanišće, Lupoglav, Motovun, Oprtalj, Sv. Lovreč, Sv. Petar u Šumi, Tar-Vabriga, Tinjan, Višnjan, Vižinada, Vrsar i Žminj.

Osim navedenih jedinica lokalne samouprave, Skupštinu društva čine i dvije općine s neupisanim udjelima: Karojba i Pićan.

Budući da je postotak vlasništva svakog grada ili općine proporcionalan broju potrošača na tim područjima, jasno je da najveće udjele imaju tri najbogatija grada, a to su Rovinj, Poreč i Umag. Iako je na vlasti u Umagu SDP, a u Rovinju i Poreču IDS, tri gradonačelnika Vili Bassanese, Marko Paliaga i Loris Peršurić čini se da su se lako dogovorili da Paliaga nakon izbora preuzme dužnost direktora Istarskog vodovoda iz Buzeta.

Tako će prvi put u povijesti direktor ovog poduzeća sa sjedištem u Buzetu postati netko tko nije iz Buzeta. To će biti još jedan udarac Damiru Kajinu, koji će ostati upamćen i kao gradonačelnik Buzeta s najmanje utjecaja u Istarskom vodovodu. 

Porazno za njega je da nije mogao utjecati ni na izbor člana Nadzornog odbora, koji predstavlja Grad Buzet. Nakon što Skupština nije prihvatila Nenada Šćulca, u Nadzorni odbor postavljen je Davor Prodan, predsjednik Gradskog vijeća Buzeta (obojica su nezavisni gradski vijećnici i zamalo su mu prije mjesec dana srušili proračun).

Članovi Nadzornog odbora inače su: Ivan Begić iz Rovinja, Boris Bulatović iz Poreča, Vladimir Krulčić iz Pazina, Serđo Okret iz Kanfanara, Goran Perić iz Novigrada, Davor Prodan iz Buzeta i Emil Soldatić iz Motovuna.

Svoju frustraciju time što nema nikakav utjecaj na Istarski vodovod, Kajin je najbolje opisao u nedavnoj izjavi za Glas Istre kada se požalio da su se u zadnjih mjesec dana barem u dva navrata u Istarskom vodovodu našli gradonačelnici Rovinja, Poreča i Umaga, a da on kao gradonačelnik Buzeta i predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda nije ni znao za njihov dolazak.

„Da smo barem popili kavu kod mene u gradskoj upravi“, zaplakao je Kajin novinarki.

Autor

Nenad Čakić

Nenad Čakić

nenad@istarski.hr

Istarski Forum

Za komentiranje potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa