Najpopularnije i najprodavanije ribe neće biti u ribarnicama do sredine veljače
Badnjak je zadnji dan kada se za duže vrijeme na ribarnicama mogu kupiti srdele. Uobičajeno, odlukom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u razdoblju od 24. prosinca u 12 sati do 16. siječnja sati na snazi je redovita zabrana ribolova na srdele.
Potom, od 17. siječnja do 15. veljače na snazi je privremena obustava. Restrikcije ulova važe i za drugi dio veljače. Uprava za ribarstvo do sada nije dala upute ribarima, ali su prethodnih godina brodovi koji love sitnu plavu ribu noću mrežama plivaricama mogli izaći na more sedam puta i uloviti najviše 30 tona.
„Srdela je zbog niže cijene i kvalitete najtraženija riba. Nažalost svake ju je godine sve manje. I pored zabrane ribolova još je uvijek nedorasla, ne samo u Jadranu već na cijelom Mediteranu", naglašava Mauro Venier, vlasnik posljednja dva od nekadašnjih 14 broda za ulov plave ribe u Rovinju.
Slična situacija je sa inćunom, koji je također sve manji. Za razliku od srdele, koja se mrijesti u ovo vrijeme inćun se mrijesti u svibnju, kada su opet zabrane. Komisija Europske unije predlagala je direktive kojom bi se drastično smanjio ulov plave ribe.
Međutim, tada bi došlo u pitanje veliki broj radnih mjesta, ne samo u ribarstvu, već i u industriji prerade ribe, pa se godišnje kvote postepeno smanjuju od godine u godinu. Kad je riječ o Hrvatskoj svaki brod koji lovi mrežama plivaricama može mjesečno uloviti deset tona sitne plave ribe, a nakon toga ne smije izaći na more.
Ministarstvo poljoprivrede nadoknađuje dio troškova ribarima. Uz to po uzoru na ostale mediteranske države do ove godine davali su se poticaji za smanjenje broja brodova. Tako su se u tzv. škrapingu brodovi uništavali za što su ribari dobivali određene naknade kako bi mogli započeti neki novi posao.
Ove godine su i u punoj sezoni, na sjevernom Jadranu od lipnja do kolovoza ulovi bili daleko ispod prosjeka. Prvo je zbog neuobičajeno visoke temperature u vodenom stupcu došlo do cvjetanja mora, što uz sve veće populacije rebraša onemogućuje podizanje mreža.
Ribare sve više omataju i tune, koje su se zbog još strožije zabrane ulova namnožile, pa se u potrazi za sitno plavom ribom, kojom se hrane, zaletavaju u mreže plivarice prilikom čega dolazi do njihovih oštećenja. Na ovaj način, ne samo da se smanjuje zarada ribare, koji su na pragu financijske održivosti, već su i drastično smanjene zalihe srdela u hladnjačama tvornica za preradu ribe.